Warning: include(/var/chroot/home/content/j/o/z/jozobster/html/libraries/joomla/language/dir.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/36/5332036/html/index.php on line 9

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/var/chroot/home/content/j/o/z/jozobster/html/libraries/joomla/language/dir.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/content/36/5332036/html/index.php on line 9

Warning: include(/var/chroot/home/content/j/o/z/jozobster/html/cache/mod_stats/title.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/36/5332036/html/index.php on line 12

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/var/chroot/home/content/j/o/z/jozobster/html/cache/mod_stats/title.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/content/36/5332036/html/index.php on line 12

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/content/36/5332036/html/index.php:9) in /home/content/36/5332036/html/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/content/36/5332036/html/index.php:9) in /home/content/36/5332036/html/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/36/5332036/html/index.php:9) in /home/content/36/5332036/html/libraries/joomla/session/session.php on line 426
Novosti iz prošlosti

Taračin Do sa okolicom

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • dark color
  • red color

Ljepših možda ima, dražih nigdje...

(M. Selimović)

Click on the slide!

Inicijative

SPOMENIK NA TARAČIN DOLU Želeći njegovati spomen na  naše župljane - žrtve ratova u prošlom stoljeću, već nekoliko godina ”živi” ideja o zajedničkom spomeniku koji bi se izgradio uz zid crkvenog dvorišta. Bilo bi to lijevo od…

Click on the slide!

Vijesti

Jeste li znali za Dubrovnik u Bosni? U općini Ilijaš, nadomak Sarajeva, Dubrovčani su osnovali svoju koloniju Dubrovnik. Po dubrovačkom kroničaru Jakovu Lukareviću osnovali su ga dubrovčani kojima je Kulin ban dao na eksploataciju srednjobosanske rudnike. Fra Ivan Frano Jukić je prvi među historičarima, utvrdio je…

Click on the slide!

O našem Dubrovniku

Prije nekoliko tjedana Perica Mijatović primio je priznanje općine Ilijaš za svoj angažman, a posebno oko zauzimanja za zaštitu Starog Grada Dubrovnika i stećaka u Kopošićima. Mi, koji poznajemo Pericu, znamo da on na njihovoj zaštiti radi godinama.

Click on the slide!

Naučni rad

ORONIMI ILIJAŠA I OKOLICE Sarajevska općina Ilijaš, tipičnog bosanskog, ravničarsko-brežuljkastog i brdsko planinskog terena, prostire se na površini od preko 300 kilometara kvadratnih na nadmorskoj visini od oko 500 do 1200 metara. Polovina općinskog zemljišta (16.249 hektara) je pod šumom.

Click on the slide!

Analize

RADOJEVIĆI-MIRKOVIĆI VLASTEOSKA SREDNJOVJEKOVNA BOSANSKA PORODICA Nizu ranijih radova o vlasteli srednjovjekovne Bosne, Srđan Rudić je pridodao i analizu do sada nedovoljno obrađene porodice koja je svoje posjede imala na području Gornje Bosne, u blizini grada Dubrovnika kod Ilijaša. Pripadnici roda…

Click on the slide!

Poezija

Put   Dragi moj, dođi da zajedno opet ali sad u mašti prođemo put

Click on the slide!

Bilješke o zavičaju (6)

Prvo spominjanje Čemerna Naš (taračinski-ilijaški) Dubrovnik ((Doborwnich, Dobrownyk) u dubrovačkim spisima se spominje prvi put 11 VI 1404. godine, mada neki podatci govore da je još stariji. To je zasad jedini spomen o ovome gradu iz vremena bosanske samostalnosti. Bobovac i Visoki…

Click on the slide!

Porijeklo i prezimena

NAŠA SELA I ZASEOCI Prvi potpuniji spisak župa i naseljenih mjesta u gornjoj Bosni imamo iz 1244. godine. Evo šta je o našim  krajevima u svojoj knjizi "Visočka nahija"[1],   štampanoj…

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Novosti iz prošlosti
Autor J. B.   

NAHIJA DUBROVNIK U BOSANSKOM SANDŽAKU (II)


Popis sadrži niz nedostataka. O nelogičnostima i  nejasnoćama pisaćemo na kraju popisa.  Za nahijsku tvrđavu Dubrovnik se koji put veli, da se nalazi u visočkoj nahiji. U sarajevskom kadiluku su uvakufljene njive, livade i ispaše u nahiji Dubrovniku zajedno sa svima  oženjenim robovima, koji se tu nalaze, i sa njihovom muškom i ženskom djecom, koja su također robovi. Ono što je posebno interesantno, ovdje se očito mogu vidjeti podaci o prijelazima na islam ("Idem u Visoko da promijenim vjeru"), što nam pokazuju podaci o vlasništvu imovine, dakle već  različita imena očeva (kršćanska) i sinova (muslimanska). Prvi popis Bosanskog sandžaka iz 1468. godine, pored pojedinačnih imena, bilježi i sela naseljena isključivo krstjanima. Tako su u has Isa-bega ulazila sela Dubrovnik sa 10, Hočevje sa 11 i Brezovice sa 14 krstjanskih kuća. Zanimljivo je da je prihod od ovih sela bio znatno veći nego od drugih sela sa istim brojem kuća. Zanimljivo će biti pogledati šta se dešava sa stanovnicima tih sela za nekih 150. godina. No, o tom potom...Slijedi popis sela koja pripadaju našoj župi:

Selo G o r nj a  Lj u b i m lj a*, nenaseljeno, pripada Sarajevu:
Zemin Mahmuda, Alagoza i Mehmeda, u posjedu Halil-ćehaje; u rani­jem popisu zabilježen kao baština; Zemin Mehmeda; selište Mehmeda, Vučehne Radinova i Kurd-Alije, sina Džaferova, u posjedu Halil-ćehaje; u ranijem defteru zabilježen kao baština;

Prihod: od žitarica, resmi čifta, ušura od lana i ostalog 1.500


Selo Čemernica, pripada Dubrovniku:
Baština Šahina Vukićeva, u posjedu Hasana Nesuhova; baština Milovca, sina Juričina, u posjedu Hasana, sina Nesuhova; baština Radina, u posjedu Štipana, u posjedu Hasana Nesuhova; assa njive 3, dunuma 4, u posjedu Nesuha Jusufova; cifluk Mehmeda, sina Hasanova; baštinska zemlja Milice, u posjedu Nesuha, sina Hizir-ćehaje, zatim u posjedu njegova sina Hasana, kao i njiva zvana Jablanovo Ugarište u blizini sela Višnjica i Banova Stina, u okviru sela Čememice, kao i jedna njiva u području Jagmera? - čift; Hurrem, Bajezida; Muharrem, Hurrema; Hizir, Bejezida;
Prihod:resmi čift i bennak pšenice, kejla 10, iznos mješanca, kejla 22, iznos zobi, kejla 25, iznos ušur od povrća, lana, sijena i košnica polovina badihave, mlađarine, poljačine  i tapijske pristojbe na zemin


A k i n dž i j e sela Čemernica, pripada Dubrovniku:

Baština Tvrdka, u posjedu Mehmeda, sina Davudova, u posjedu Džafera, sina Nesuhova; Baština Radina, u posjedu spahije Balije, u posjedu sina mu Osmana;
muslimana sa baštinama 2;

Prihod: od žitarica, resmi čifta, ušura od sijena i ostalog  370


Selo Letvik*, pripada Dubrovniku:

Veli, Mehmeda; Mehmed, Abdullaha - na baštini Jusufa Vukašinova; Hasan, Ilijasa - na baštini brata mu Muruvveta; Baština Alije, sina Cvitkova, u posjedu Balije, sada u posjedu Hanife hatun; Husejn, Hasana - na baštini Ibrahima Ilijasova; Dursun, Mehmeda; Ali, Nesuha - na baštini Radosava; Jusuf, Hasana; Osman, Hasana; Baština Milice, u posjedu Balije, sina Alijina; Baština Višesava, u posjedu Alije, sa­da u posjedu sina mu Balije; Sefer, Alagoza; Ali, Sulejmana; Baština Pavla, u posjedu Štipana, zatim u posjedu Milaka, sada u posjedu Mahmuda, sina Hasanova;
Nemuslimani:
Baština Ivana Veseličina, u posjedu Radinka, sada u posjedu sina mu Ivana; Baština Radina, u posjedu Draška, sada u posjedu Mezida i Draška; Matija, Draška; Baština Štipana Tomašova, u posjedu Radinka Vukasova; Baština Martina Stipanova, u posjedu Vukasa; Stojan, Ivana - na baštini;

Prihodi: resmi čift, bennak i mudžerred 308, ispendža 150, pšenice, kejla 20, iznos 559, zobi, kejla 26, iznos 182, šire, medri 7, iznos 49, ušur od povrća, lana, sijena, voća i košnica 235, polovina badihave, mlađarine, poljačine i tapijske pristojbe na zemin 77. Svega 2.000

muslimana sa baštinama 14, nemuslimana 6;Akindžije   spomenutog sela Letvik, pripada Dubrovniku:
Baština Husejna, u posjedu Junusa, zatim u posjedu Ilijasa, sada u posjedu sina mu Mehrneda;
Baština Radonje, u posjedu Mehmeda, zatim u posjedu Šemse hatun, sada u posjedu Velije, sina Mehmedova;
Prihod: od žitarica, resmi čifta, ušura od lana, sijena i ostalog  400


Selo V i š nj i c a , pripada Dubrovniku:

Baština Alije Radakova, u posjedu Tur-Alije Jusufova; Baština Vukca, u posjedu stanovnika sela, sada u posjedu Nesuha, sina Iskenderova; Baština Vuka, u posjedu Radoja, sada u posjedu Kurd-Alije, sina Jusufova; Hasan, Ferhada - na Muradovoj baštini; Ibrahim, Pirije - na Milojevoj baštini; f. 131 Baština Oruča, sina Hamzina, u posjedu stanovnika sela; Jahja, Memije - na Husejnovoj baštini; Baština Vukca, u posjedu stanovnika sela, sada u posjedu Nesuha, sina Iskenderova; Baština Radaka Radohnjinova, u posjedu Aiše hatun, sada u posjedu Memije, sina Alijina; Osman, Dursuna - na baštini; Emiršah, Tur-Alije - na Jusufovoj baštini; Lutfi, Kurda - na Mahmudovoj baštini; Jusuf, Balije - na Hasanovoj baštini; Baština Vukića Milkova, u posjedu stanovnika sela; Hubijar, Ise; Uvejs, Husejna; Bali, Mustafe; Piri, Mahmuda; Isa, Mahmuda; Dursun, Hasana; Ibrahim, Dursuna; Gazanfer, prišlac; Muruvvet, Timura; Husejn, Ise; Hubijar, Ise; Muruvvet, Dursuna; Piri, Jusufa; Ibrahim, Pirije; Omer, Pirije; Hasan, Ferhada; Husejn, Ferhada; Mustafa, Ferhada; Hasan, Tur-Alije; Zemin Iskendera, Dursuna i Balije; zemlje koje oni zajedno sa stanovnicima sela Višnjice posjeduju i uživaju – čift; Hassa njive zvane: Vrbina, Višnjica i Selište Do, koje stanovnici spomenutog sela posjeduju i uživaju;

muslimana sa baštinama 33;

Prihod: resmi čift i bennak pšenice, kejla 30, iznos mješanca, kejla 50, iznos zobi, kejla 60, iznos ušur od povrća, sijena, lana, crvenog i bijelog luka i ostalog 1 mlin, pristojba
A k i n dž i j e spomenutog sela, pripada Dubrovniku:
Baština Radivoja, u posjedu Husejna, sada u posjedu Ibrahima, sina Pirijina;
Baština Vukca, u posjedu Velije, sina Husejnova, sada u posjedu Nesuha, sina Iskenderova;
Prihod: od žitarica, resmi čifta, ušura od sijena, povrća i ostalog  550


Selo V i d o t i n a , pripada Dubrovniku:

Baština Mustafe Radosavljeva, u posjedu Džemaile hatun; Baština Iskendera Radinkova, u posjedu sina mu Firuza, sada u posjedu Nazešahe hatun; Baština Mahmuda, u posjedu Husejna, sada u posjedu Hurrema, sina Husejnova; Baština Nesuha Radešinova, u posjedu Pašajigita; Baština Pašajigita Ilijasova, u posjedu Kurda, sada u posjedu Nazešahe hatun; Baština Alije Mehmedova, u posjedu stanovnika sela; Baština Boriše Vitošića, u posjedu Nazešahe hatun; Baština Matijaša, u posjedu Iskendera, sina Nesuhova; Pašajigit, Nesuha - na baštini; Baština Vladosava, u posjedu Hasana, sina Mehmedova; Baština Hasana Dragićeva, u posjedu Pir-Alije Mehmedova, sada u posjedu Hasana; Baština Ejnehana Jusufova, u posjedu Hasana; Mustafa, Alije - na Cvijanovoj baštini; Jahja, Jusufa - na baštini; Baština Ferhada Alijina, u posjedu Duraka, iz sela Logina; Ejnehan, Cvijana - na očevoj baštini; Salih, Turbaše; Sadi, Jusufa - na baštini; Nesuh, Ismaila - na baštini; Mehmed, Hasana - na baštini; Nesuh, Mahmuda - na baštini; Behadir, Milanka - na baštini; Husejn, Hamze - na baštini; Piri, Ejnehana - na baštini; Junus, Alije - na Radovanovoj baštini; Ali, Davuda - na baštini; Hasan, Tur-Alije; Kurd, Bajramlije; Ferhad, Hasana; Šahman, Memije;

Prihod:
resmi čift i bennak pšenice, kejla 50, iznos mješanca, kejla 107, iznos zobi, kejla 95, iznos šire...Svega 4.999

muslimana sa baštinama 30;

_________________________________________________
* -  Ljubimlja nekada, sada  selo Ljubina i predio na istoimenoj rijeci sjeverozapadno od Sarajeva; dilema je da li se radi o našoj Ljubini ili Ljubini kod Semizovca, jer Vidotina,  Kožlje, te Ljetovik  pripadaju nahiji Dubrovnik, a Ljubimlja - Ljubina nahiji Saraj.
* - današnji Ljetovik.


Nastavlja se...

 

Anketa

Treba li Taračin Dolu crkva ili neko obilježje?
 

Taracin Do na Facebook

Tko je uključen:

Trenutno aktivnih Gostiju: 71 

www.taracin-do.com
Taračin Do sa okolicom